خیاطی

آموزش اندازه‌گیری خیاطی به روش مولر

 

مرحله اندازه‌گیری خیاطی به‌‌ظاهر ساده ولی خیلی مهم می‌باشد، برای داشتن یک لباس زیبا و مناسب اندام، اولین مرحله قبل از برش و دوخت لباس مرحله اندازه‌گیری است، معمولاً خانم‌ها در زمان قبل و تایم پریود بدنشان کمی متورم‌تر می‌شود به همین دلیل حتماً زمانی که شروع به اندازه‌گیری لباس می‌کنیم باید به چند نکته مهم توجه داشته باشیم:

  • شخص حتماً باید لباسی جذب بپوشد که تمام برجستگی‌ها و عیوبی که اندام هر شخصی ممکن است داشته باشد را نمایان کند (منظور ایرادهای اندامی است، به‌طور مثال، سینه برجسته‌تر از باسن، یا شکم برجسته‌تر از سینه و یا باسن برجسته‌تر از سینه)

 

  • شخص موردنظر حتماً باید سوتین مناسبی که با لباس مدنظری که قرار هست دوخته شود را در زمان اندازه‌گیری بپوشد

 

  • اگر اندازه‌گیری برای طراحی و دوخت دامن و یا لباس‌مجلسی‌بلند است، کفش فرد قطعاً باید همان کفشی باشد که با لباس مدنظر استفاده می‌کند

 

  • اگر پارچه لباس مدنظر پارچه حاشیه‌دار هست حتماً باید زمان اندازه‌گیری اندازه قد لباس یا قد آستین را دقیق اندازه بگیریم، به این دلیل که اگر اندازه‌گیری قد آستین و لباس دقیق نباشد در زمان پرو یا زمان آماده شدن لباس تغییر در قد آستین یا لباس به دلیل حاشیه‌دار بودن پارچه مشکل است

 

  • اگر شخص قصد استفاده از گردنبند خاصی را با لباس مدنظر دارد حتماً زمان اندازه‌گیری گردنبند را استفاده کند که بتوانیم باز بودن یقه را به‌صورت دقیق اندازه بگیریم.

مراحل اندازه‌گیری لباس:

 

ابتدا یک نوار باریک در گودترین قسمت کمر می‌بندیم که معمولاً دو سانت بالاتر از ناف است البته بستگی به اندام شخص دارد، سپس مطابق مراحل زیر مقادیر موردنیاز را اندازه‌گیری می‌کنیم اندازه‌های اصلی شامل اندازه دور کمر اندازه دور سینه و اندازه دور باسن می‌باشد.

دورسینه: متر را از پشت در امتداد خط سینه روی بدن قرار می‌دهیم و از زیر بغل عبور می‌دهیم در جلو روی برجسته‌ترین قسمت سینه به هم می‌رسانیم، به صورتی که متر فشاری به سینه وارد نکند.

دور کمر: متر را دور کمر دقیقاً روی نوار حلقه می‌کنیم به صورتی که متر فاصله‌ای با بدن نداشته باشد و فشاری هم به کمر شخص وارد نکند به صورتی که متر چرخش مختصری روی بدن داشته باشد.

دور باسن: متر را از برجسته‌ترین قسمت باسن و در جلو در امتداد آن حلقه می‌کنیم به صورتی که متر گردش مختصری روی باسن داشته باشد.

برای اندازه‌گیری دور باسن افراد چاق افرادی که شکم بزرگ و برجسته‌ای دارند خط‌کشی را به‌صورت عمود روی شکم قرار داده و متر را از پشت روی برجسته‌ترین قسمت باسن قرار داده و در جلو از روی خط کش عبور می‌دهیم، مانند عکس بالا، این نکته بسیار مهمی می‌باشد برای اندازه‌گیری افراد چاق و افرادی که شکم برجسته دارند.

اندازه‌های فرعی برای خیاطی:

برای اندازه‌گیری سرشانه متر را در کنار گردن، محل اتصال گردن به بدن قرار می‌دهیم تا جایی که دست به بدن متصل شده است درواقع جایی که متر از سرشان آویزان شود محل اتصال دست به بدن می‌باشد.

کارور جلو: برای اندازه‌گیری کارور جلو از محل اتصال دست راست به بدن تا محل اتصال دست چپ بدن را اندازه می‌گیریم، برای افرادی که تمایل به آزادی لباس در قسمت کارور دارند بهتر است که کف هر دو دست را در پشت بدن به هم چسبانده و کارور را دوباره اندازه‌گیری کنیم درواقع مقدار ماکزیمم کارور را به دست می‌آوریم.

قد بالاتنه جلو (روش مولر): برای اندازه‌گیری بلندی جلو سر متر را کنار گردن قرار داده از روی سینه عبور می‌دهیم و تا نوار بسته شده در گودی کمر را اندازه می‌گیریم.

دقت شود که متر از روی سینه کشیده نشود که سینه فشرده شود و متر را زیر سینه نکشید از روی سینه باید عبور کند.

قد بالاتنه جلو (روش گرلاوین): برای اندازه‌گیری قد بالاتنه متر را در جلو در محل اتصال گردن به بدن قرار داده با یک انگشت زیر متر تا نواری که دور کمر بسته شده ادامه می‌دهیم.

کارور پشت: برای اندازه‌گیری کارور پشت از محل اتصال دست راست به بدن تا محل اتصال دست چپ به بدن را اندازه می‌گیریم، برای اندازه‌گیری کارور افرادی که تمایل به آزادی کارور در لباس خود دارند بهتر است فرد کف هر دو دست خود را در جلوی سینه به هم بچسباند و کارور را اندازه‌گیری کنیم.

قد بالاتنه پشت: برای اندازه‌گیری قد بالاتنه پشت متر را روی مهره گردن قرار داده تا نواری که در گودی کمر بسته‌ایم ادامه می‌دهیم این اندازه قد بالاتنه پشت می‌باشد.

فاصله سینه: فاصله برجسته‌ترین قسمت هر دو سینه می‌باشد.

بلندی سینه (روش مولر): برای اندازه‌گیری بلندی سینه متر را در کنار گردن روی سرشانه قرار داده تا سرسینه ادامه می‌دهیم (تا برجسته‌ترین قسمت سینه)

بلندی سینه (روش گرلاوین): برای اندازه‌گیری بلندی سینه سر متر را در جلو در گودی گردن قرار داده تا سرسینه ادامه می‌دهیم.

قد باسن: برای اندازه‌گیری قد باسن سر متر را روی نوار بسته شده در گودی کمر قرار می‌دهیم و تا برجسته‌ترین قسمت باسن اندازه می‌گیریم.

قد آستین: برای اندازه‌گیری قد آستین آرنج دست را خمیده در کنار بدن نگه داشته و سر متر را روی نقطه اتصال دست به بدن گذاشته و از روی آرنج خمیده عبور داده تا مچ دست را اندازه می‌گیریم، در روش دیگر می‌توانیم سر متر را روی نقطه اتصال گردن به بدن قرار داده از روی آرنج خمیده عبور داده تا مچ دست ادامه می‌دهیم سپس مقدار سرشانه را از این اندازه کم می‌کنیم و مقدار قد آستین به دست می‌آید.

نکته: درصورتی‌که لباس اپل دارد باید متر را دو سانتی‌متر بالاتر از خط سرشانه قرار دهیم و سپس قد آستین را اندازه‌گیری نماییم

دور بازو: برای اندازه‌گیری دور بازو با قرار دادن دو انگشت زیر متر برجسته‌ترین قسمت بازو را اندازه‌گیری می‌کنیم.

دور مچ: برای اندازه‌گیری دور مچ، متر را دور مچ حلقه کرده درحالی‌که دو انگشت خود را زیر متر قرار داده‌ایم اندازه‌گیری می‌کنیم،

برای اندازه‌گیری آستین‌هایی که در قسمت مچ گشادتر از حد نرمال می‌باشد یا مدل کلوش دارد با توجه به مدل آستین دور مچ را اندازه‌گیری می‌کنیم

قد لباس: برای اندازه‌گیری قد لباس متر را روی شانه کنار گردن قرار می‌دهیم از روی سینه گذرانده و تا قد مورد نظر را اندازه می‌گیریم

بازی یقه: برای اندازه‌گیری بازی یقه متر را از کنار گردن به سمت جلو بازی یقه را اندازه می‌گیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهار =